ČASTÉ OTÁZKY

Objavili ste netradičný, adrenalínový a predsa bezpečný šport a zábavu pre každého! Príďte si vyskúšať pocit voľného pádu v bezpečí
aerodynamického tunela, v pohodlnej výške a za neustáleho dozoru profesionálnych inštruktorov.


1. ČO JE VETERNÝ TUNEL?

Veterný tunel je simulátor voľného pádu, ktorý generuje súvislé prúdenie vzduchu o rýchlosti voľného pádu a tým napodobňuje podmienky voľného pádu. Viac informácií čo ťa čaká nájdeš v tomto článku.


2. AKO LIETANIE BEZ PADÁKA A LIETADLA FUNGUJE?

Hurricane Factory je adrenalínová atrakcia, kde je umiestnený recirkulačný vertikálny veterný tunel. Štyri veľké ventilátory poskytujú laminárne prúdenie vzduchu identické s rýchlosťou voľného pádu ako pri reálnom zoskoku z lietadla.


3. AKO VYSOKO MÔŽEM LIETAŤ VO VETERNOM TUNELI?

Hurricane Factory alebo Simulátor voľného pádu je 4,3 m široký a 14 m vysoký. Teda po získaní určitých zručností môžeš lietať do výšky až 14 m.


4. AKO MÔŽEM OVPLYVNIŤ VÝŠKU LIETANIA?

Naši inštruktori ti ukážu základné pohyby, ako ovládať vlastný let. Čoskoro sa naučíš kontrolovať výšku svojho letu pomocou polohy tvojho tela.


5. ČO SI SO SEBOU MÁM PRINIESŤ?

Budeš potrebovať šnurovacie topánky (najlepšie tenisky), pohodlné oblečenie pod kombinézu a hlavne dobrú náladu. Neodporúča sa lietať v plavkách.


6. MÁ PRÚD VZDUCHU V HURRICANE FACTORY VŽDY ROVNAKÚ RÝCHLOSŤ?

Rýchlosť vzduchu záleží na hmotnosti letca a letovej pozícii. Operátor reguluje rýchlosť vetra v závislosti od letca, ktorý je v tuneli. Rýchlosť vetra je nižšia pre ľahších letcov a vyššia pre ťažších letcov.


7. AKO VYSOKÁ JE RÝCHLOSŤ VZDUCHU V SIMULÁTORE VOĽNÉHO PÁDU?

Priemerná rýchlosť v simulátore je okolo 180 kilometrov za hodinu. Profesionálni letci trénujú pri rýchlostiach až 270 kilometrov za hodinu.


8. AKO SA DOSTANEM DO PRÚDENIA VZDUCHU?

Letci sa dostanú do prúdu vzduchu dverami v spodnej časti letovej komory tak, že na prúd vzduchu si jednoducho ľahnú. Náš inštruktor ti pri vstupe pomôže. Ucítiš, ako tvoje nohy prúd vzduchu zdvihne a budeš lietať v tzv. základnej pozícii. Hneď ako si zvykneš na prúd vzduchu, je možné lietať vo všetkých troch rozmeroch.


9. JE LETEC V LETOVEJ KOMORE SÁM?

Nie, skúsení inštruktori budú počas celého letu v letovej komore s tebou. Majú vždy možnosť pomôcť letcovi alebo prúdenie vzduchu v prípade potreby zastaviť. Okrem toho pomôžu letcovi nájsť tú správnu polohu tela, ktorá je dôležitá pre stabilný let.


10. MUSÍM MAŤ PREDCHÁDZAJÚCE ZNALOSTI ALEBO KVALIFIKÁCIU?

Simulátor voľného pádu Hurricane Factory je určený pre netrénované osoby. Lietanie v simulátore je vhodné pre všetky vekové kategórie, každý môže prežiť voľný pád na vlastnej koži, bez rizika spojeného s výskokom z lietadla. Účastník by mal byť v bežnej kondícii, bez závažných zdravotných problémov. Každý účastník pred svojim letom dostane podrobnú inštruktáž a pozemnú prípravu od našich kvalifikovaných inštruktorov.


11. POTREBUJEM NEJAKÚ ZVLÁŠTNU VÝBAVU?

Poskytujeme kompletné vybavenie, ktoré sa bežne používa v parašutizme. Kombinézy sú vyrobené z pevnej tkaniny. Výbava zahrňuje tiež helmu a okuliare. Letová komora je klimatizovaná, takže jej teplota nie je závislá na okolitej teploty vzduchu. Z tohto dôvodu nie je potrebné žiadne špeciálne oblečenie pod letovou kombinézou. Stačí akékoľvek oblečenie, ktoré vám nebude vadiť v pohybe.


12. JE MOŽNÉ LIETAŤ S VIAC NEŽ JEDNOU OSOBOU V SIMULÁTORE V ROVNAKOM ČASE?

Skúsení letci môžu použiť simulátor až do 6 osôb naraz. Začiatočníci sú spoločne s ich inštruktormi. Hneď ako sú letci schopní ovládať svoje pohyby v prúde vzduchu, je možné lietať s viacero účastníkmi.


13. JE MOŽNÉ PRERUŠIŤ LIETANIE?

Kedykoľvek! Signálom pre prerušenie letu alebo zníženie rýchlosti dá Váš inštruktor znamenie obsluhe, ktorá umožní okamžité prerušenie letu.


14. AKO DLHO MÔŽEM LIETAŤ V SIMULÁTORE?

Let v simulátore vyžaduje nemalé úsilie, rovnako ako zoskok. Celé telo funguje, to znamená, že sa svaly unavia. Už dve minúty letu sú nezabudnuteľným zážitkom. Pre začiatok odporúčame 3-6 minút, čo zodpovedá 5 až 10 zoskokom z výšky 4000 metrov. Každý pohyb voľného pádu sa dá naučiť. U netrénovaných osôb nie je vhodné predĺžiť celkovú dobou letu na viac než 20 minút denne. Profesionálni letci často lietajú viac než jednu hodinu denne. Pre profesionálnych parašutistov jedna hodina letu v simulátore voľného pádu zodpovedá približne 100 zoskokom z výšky 4000 m.


15. AKO DLHO TRVAJÚ JEDNOTLIVÉ VSTUPY?

Doba lietania v Superfly simulátore je obvykle rozdelená do 1,5 minútových vstupov. Na vyžiadanie je možné lietať aj niekoľko 1,5 minútových vstupov naraz. Dĺžka jednotlivých vstupov je voliteľná, záleží väčšinou na fyzickej kondícii letca a druhu tréningu.


16. MÔŽEM NOSIŤ ŠPERKY ALEBO HODINKY POČAS LIETANIA V SUPERFLY TUNELI?

Nie, to nie je možné. Šperky sa môžu stratiť v dôsledku vysokej rýchlosti prúdenia vzduchu a môžu potom poraniť letca, alebo poškodiť technológiu tunela. Takže pred zahájením lietania sa zbavte všetkých nezaistených vecí a uistite sa, že máte prázdne všetky vrecká Vášho oblečenie, odstránené náramky, hodinky, náušnice a retiazky.


17. JE MOŽNÉ ZÍSKAŤ VIDEOZÁZNAM Z MÔJHO LIETANIA?

Nie je nutné mať svoju kameru, alebo kameramana. Video systém je integrovaný v technológii Hurricane Factory. Každý vstup je zaznamenaný a uchovaný v systéme po dobu maximálne 7 dní. Z tohto systému možno spraviť DVD záznam alebo videozáznam na USB kľúč, ktorý si môžete zakúpiť priamo na recepcii.


18. MÔŽEM V TAK SILNOM PRÚDE VZDUCHU VOĽNE DÝCHAŤ?

Všeobecne nemajú ľudia problémy s dýchaním v silnom prúde vzduchu. Vyskytujú sa však výnimky. V prípade, že Vám bude prúd vzduchu robiť problémy pri dýchaní, dá sa tento problém vyriešiť integrálnou prilbou.


19. MÔŽEM SI SO SEBOU DO SIMULÁTORA VZIAŤ FOTOAPARÁT ALEBO KAMERU?

Kľudne, ale nie do letovej komory. Fotiť Vás môže Váš sprievod cez sklo letovej komory.


20. ČO SA STANE, KEĎ MI V SIMULÁTORE ULETÍ NAPRÍKLAD TOPÁNKA, HODINKY, PRSTEŇ, ALEBO KĽÚČE OD AUTA…?

Môže dôsť k poškodeniu alebo úplnému zničeniu uletených predmetov. V horšom prípade ich časť bude pokračovať vzduchovým prúdom ďalšie kolo a môže ťa zasiahnuť veľkou rýchlosťou pri ich návrate do letovej komory. Preto sa v takom prípade musí tvoj let okamžite ukončiť. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k poškodeniu ventilátora samotného. V takom prípade sa simulátor z bezpečnostných dôvodov automaticky vypne, tvoj let sa ukončí a je nutné vyčistenie veterného tunela od cudzich predmetov. Zariadenie simulátora je veľmi drahé, a preto prosím nenos do letovej komory žiadne cudzie predmety okrem kombinézy, prilby a okuliarov.


21. JE MOŽNÉ DO HURRICANE FACTORY ZAKÚPIŤ NEJAKÝ DARČEKOVÝ POUKAZ?

Áno, darčekové poukazy si môžeš kúpiť prostredníctvom nášho eShopu, alebo na našej recepcii.


22. ZÍSKAM V SIMULÁTORE NOVÉ SKÚSENOSTI S VOĽNÝM PÁDOM?

Hurricane Factory navodzuje rovnaké podmienky ako pri voľnom páde. Polohy a pohyby tela sú úplne rovnaké ako pri voľnom páde. Ako špeciálnu prípravu na AFF je možné trénovať stabilné polohy tela, zahájenie a zastavenie otáčania, čítanie výškomeru a stabilnú pozícia pri otváraní padáku. Pomáha to znížiť stres v priebehu reálneho voľného pádu pri výcviku AFF. Menej stresu znamená väčšiu kapacitu pre iné úlohy a zvyšuje radosť zo zoskoku pre teba aj tvojho inštruktora.


23. JE SIMULÁTOR DOSTATOČNE RÝCHLY?

Rýchlosť v simulátore dosahuje až 270 km/hod, čo je dostatočná rýchlosť pre let vo všetkých pozíciách FREEFLY a FREESTYLE.


24. MÔŽEM LIETAŤ S VLASTNOU KOMBINÉZOU A PRILBOU?

Áno, každý športovec používa svoju vlastnú výstroj. Nie je možné lietať s vlastnou videokamerou alebo fotoaparátom


25. ČO SA STANE, KEĎ SA VYMKNEM KONTROLE?

Dokonca ani športoví letci nie sú v simulátore nikdy sami. Skúsení inštruktori sú vždy prítomní v letovej komore a sú vyškolení práve pre takéto situácie a rýchlo ti môžu pomôcť.


26. STAČÍ JEDNA HODINA PRE ZVLÁDNUTIE LETU V SEDE?

To záleží na Vašich predchádzajúcich skúsenostiach a kondícii. Potom, čo ste schopný samostatne lietať v riadenej stabilnej pozícii na bruchu, začnete sa učiť lietať na chrbte a ďalej potom prechody medzi týmito dvoma polohami. Až keď toto zvládnete, môžete sa začať učiť lietať v sede. Rýchlo prídete na to, že je nutné mať k dispozícii skúseného inštruktora.


27. MUSÍM MAŤ PRILBU A RUKAVICE?

Z bezpečnostných dôvodov musíte v tuneli nosiť prilbu. Rukavice nie sú nutné, ale odporúčame ich, aby sa zabránilo odretiu kože. O steny letovej komory sa môžete odrieť.


28. MÔŽEM POUŽÍVAŤ TMAVÉ OKULIARE? JE SVETLO V SIMULÁTORE DOSŤ JASNÉ ALEBO MUSÍM MAŤ ČÍRE OKULIARE?


Letci by mali nosiť okuliare číre behom základného kurzu aj zdokonaľovacích kurzov. Komunikácia medzi inštruktorom a účastníkom kurzu prebieha pomocou očného kontaktu. Inštruktor lepšie spozná rozpoloženie žiaka a môže na neho lepšie reagovať.


29. POMÔŽE MI POSILŇOVANIE RÚK, RAMIEN, NÔH A CHRBTA PRE MOJE LIETANIE V SIMULÁTORE?

Lietanie v simulátore môže byť dosť namáhavé pre netrénovaných letcov. Pri lietaní sú kladené nároky na svaly, ktoré nie sú používané v iných športoch. Posilňovanie ramien, paží a nôh nie je nikdy na škodu. Najdôležitejšie pre úspešné lietanie je pohyblivosť a schopnosť koordinácie pohybov.


30. MÁŠ NEJAKÚ ĎALŠIU OTÁZKU?

Napíš nám na Facebook alebo email na funflight.tatralandia@hurricanefactory.com

60 SEKÚND
V HURRICANE
FACTORY

Ekvivalent zoskoku z lietadla

BEZPEČNÝ
A PRE KAŽDÉHO

Od 5 do 100 rokov

FOTO
A VIDEO

Dostupné po odlietaní

HURRICANE
FACTORY
FAMILY

Vyber si lokalitu